MUZEA ALOESU NA LANZAROTE

Podczas krajoznawczych podróży po Wyspach Kanaryjskich, warto odwiedzić MUZEUM Aloe Vera na wyspie Lanzarote.

Jest to jedyne takie wyjątkowe miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie podczas niezwykłej podróży, poznaje się nie tylko właściwości samej rośliny, ale również jest to świetny sposób na poszerzenie swojej wiedzy o samych Wyspach Kanaryjskich.

Centrum Aloesu- muzeum- zostało stworzone i jest prowadzone przez ALOE PLUS Lanzarote, firmę która wywodzi się właśnie z tej wyspy.

 

Aloes znany jest od starożytnych czasów, już wtedy była to roślina doceniana za swe niezwykłe właściwości lecznicze i regeneracyjne. Surowy gorący i suchy klimat Wysp Kanaryjskich sprawia że roślina wykształciła szereg mechanizmów pozwalających jej egzystować w tym mało przyjaznym dla roślin zielonych środowisku.

Najważniejszym zasobem jest niezmiennie woda, Aloes jako roślina pół-pustynna świetnie przystosowała się do efektywnego gromadzenia wody, ale również do perfekcji opanowała szybką regenerację, niezbędną w tym klimacie.

Pierwsze wzmianki o Aloesie znajdziemy już w starożytnych egipskich papirusach z 1500 r.p.n.e. W pismach tych szeroko opisywane były medyczne zastosowania aloesu.

Arystoteles zalecał Aleksandrowi Wielkiemu używanie aloesu jako środka szybko gojącego rany jego żołnierzy, a Marco Polo wskazywał na niezwykłe właściwości aloesu przy łagodzeniu bólów żołądka i innych problemów gastrycznych.

Podczas odkrywania Ameryki, roślina ta została przewieziona z Wysp Kanaryjskich do nowego świata przez zdobywców ale również przez Fransziszkanów, którzy już wtedy uprawiali aloes na wyspach.

Krzysztof Columb podczas swych licznych podróży pisał: Cztery warzywa są niezbędne do zapewnienia dobrego samopoczucia człowieka: pszenica, oliwki, winogrona i ALOES. Korzystne właściwości trzech pierwszych zostały szeroko udokumentowane, pochodzenie i właściwości aloesu, to do dziś nieco skomplikowana kwestia w której nadal jest wiele do odkrycia.

Arabowie- smakosze aloesu, zabierali do ze sobą na czas kampanii, po ich odejściu pozostawały plantacje Aloesu, tubylcy starali się podjąć plantację i próbowali utrzymać hodowlę, ale pomimo usilnych starań roślina nie była w stanie przetrwać ostrych zimnych pór roku w centralnej i wschodniej Europie. Trudność w uprawie w naszym klimacie sprawiła, że na kontynencie jest ona właściwie nie znana.

Świat zachodni odkrywa aloes dopiero w I-wszej połowie 20 wieku kiedy to społeczność medyków dostrzega jego niezwykłą moc leczniczą. Punktem zwrotnym wydają się wydarzenia ataku bombowego na Hiroszimę i Nagasaki, kiedy to niezwykła moc aloesu pozwalała na szybsze gojenie się bardzo rozległych ran ludności, jak się potem okazało, nie pozostawiając blizn. Pod koniec 20-go wieku moc aloesu zostaje ponownie doceniona jako rośliny z powodzeniem leczącej, owrzodzenia, egzemy, poparzenia i choroby skóry.

Uważa się, że nazwa Aloes, pochodzi od arabskiego słowa Alloeh-“gorzki i jasny”, Vera- może pochodzić z łaciny i oznacza “prawdę”. Wyglądem aloes przypomina kaktus, ale tak naprawdę należy do rodziny lilii, tak samo jak np.czosnek szparagi czy tulipan. Należy do sukulentów, roślin mięsistych co oznacza że zawiera bardzo dużo soku. To właśnie dzięki sokowi, aloes jest nazywany, “królową” roślin leczniczych. Sok bowiem zawiera niezliczone ilości bogatych w witaminy i minerały składników.

TAJEMNICE UPRAWY

Należy jednak pamiętać, że Aloes Aloesowi- nie równy. Spośród wielu gatunków tej rośliny istnieje tylko kilka odmian, które mają właściwości lecznicze i regeneracyjne. Aloes barbadensis zwany również ALOE Vera- aloesem prawdziwym-ze względu na swe terapeutyczne właściwości jest przedmiotem wielu medycznych badań i dociekań.

Uprawa roślin Aloe Vera przez Nas, nie odbywa się na masową skalę. Skupiamy się na tradycyjnym modelu uprawy tej rośliny co oznacza ręczne jej pielęgnowanie oraz ręczne zbiory. teren przeznaczony pod uprawę Aloesu, został zaklasyfikowany do (CRAE) co oznacza, że ziemia przeznaczona pod uprawy wykorzystywana jest zgodnie z dobrymi praktykami uprawy organicznej.

Na dzień dzisiejszy na terenie ponad 2,5 mln metrów kwadratowych posiadamy ponad 2,5 mln dorosłych roślin, które mają ponad 5 lat i są odpowiednie do zbiorów.

Czytaj więcej na AloeLanzarotePlus.es

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE I ZASTOSOWANIE W ZDROWYM ŻYWIENIU

Układ krwionośny

Dobroczynne właściwości aloesu dla naszego układu krwionośnego są znane od dawna. Od tak dawna, że już w chińskim Imperium w XII w.p.n.e. aloes był rekomendowany jako regulator ciśnienia krwi, przy nadciśnieniu, ale stosowany był również w przypadkach gdy ciśnienie tętnicze było zbyt niskie. Aloes ma naturalną zdolność do wyrównywania poziomu ciśnienia krwi. Aloes przyczynia się do leczenia choroby wieńcowej, a także skutecznie obniża poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, przy jednoczesnym podwyższaniu poziomu HDL czyli tgz.”dobrego” cholesterolu. Zaleca się picie ok.2-óch łyżeczek soku z aloesu przed śniadaniem.