MATARRANIA ZAŁOŻENIA PROJEKTU

W codziennym życiu bardzo ważnym jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia, dotyczy to każdego jego aspektu, również skóry, która odgrywa w naszym ciele, niezwykle ważną rolę. Należy o nią dbać aby długo cieszyć sie zdrowiem .

Pielęgnacja ciała to nie wszystko i choć może się wydawać , że kosmetyki konwencjonalne są skuteczniejsze od naturalnych, nie pozostaje to bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie, należy być tego świadomym.

Kosmetyki konwencjonalne nastawione są głównie na wykonywanie funkcji dla której zostały stworzone, bez względu na to jakie szkody długotrwałe powodują dla naszej skóry czy organizmu. Chemiczne składniki, które wnikają do krwioobiegu, często są to ciężkie konserwanty, które gromadzą się w tkankach podskórnych, a organizm nie jest w stanie ich wydalić.

W kosmetykach takich wykorzystywane są często substancje chemiczne nie pozostające obojętne dla naszego zdrowia, zwykle kończy się to alergią skórną, swędzeniem, pieczeniem, a w cięższych przypadkach nawet astmą czy stanami nowotworowymi .

Składniki pochodzenia syntetycznego, utrudniają naturalne procesy fizjologiczne skóry. Ciężkie oleje i wazeliny mineralne, zapychają pory skórne, uniemożliwiając skórze naturalny proces oddychania, powodując uczucie pieczenia, swędzenia czy zaczerwienienia.

Elementy kosmetyków takie jak parabeny, PEG-i, PPG, konserwanty czy sztuczne barwniki mogą uszkadzać komórki skóry . Światowa organizacja zdrowia WHO- przebadała szczegółowo kilka najczęściej używanych składników popularnych kosmetyków, z badań wynika jednoznacznie, że mają one wpływ na rozwój chorób takich jak astma, nowotwory , problemy układu nerwowego
i hormonalnego.

Zwrócić uwagę należy na fakt, że, aby kosmetyk nie naturalny był “sprzedawalny” musi realizować funkcję, musi być przede wszystkim skuteczny- ale producenci nie przejmują się zbytnio faktem szkodliwości stosowanych substancji. Faktem jest, że instytucje zdrowotne mocno ograniczają prawnie, używanie substancji szkodliwych w kosmetykach, ale nadal wiele z nich może ciągle legalnie być używanych w ograniczonych ilościach.

Istnieje grupa czynników całkowicie zabronionych ze względu na udowodnioną szkodliwość zdrowotną i wywoływanie schorzeń, a także udowodnionego działania pogarszającego stan zdrowia. Natomiast trzeba mieć świadomość, że część z tych czynników może pojawiać się w procesie produkcji czy kombinacjach składników. 

MATARRANIA to projekt dwu kierunkowy :
  • z jednej strony dbamy o to aby uszlachetniać stare dobrze znane i skuteczne formuły ,
  • z drugiej, aby ciągle się doskonalić i kreować trendy w kosmetyce naturalnej wpasowanej w aktualne zapotrzebowania i oczekiwania Klientów- oczekujących najwyższej jakości produktów czystych EKOlogicznie z certyfikatem BIO. Dlatego na co dzień skupiamy się na szerzeniu wiedzy konsumentów, bronimy koncepcji zdrowych , surowych formuł kosmetycznych i zdrowego stylu życia. Już teraz większość naszych produktów to kosmetyki RAW i Km 0 (surowe/ wegańskie, bez sztucznych dodatków – z krótkim terminem ważności)
RAW COSMETICS- czyli ???
Jest to termin anglosaski, określenie kosmetyki RAW, zostało zapożyczone od trendu Raw food- czyli surowej diety. W kosmetykach typu RAW- składniki nie są poddawane działaniu wysokich temperatur, więc zawierają maksymalną ilość czystych komponentów, a więc ich efektywność jest większa. W produkcji tych kosmetyków, nie przekracza się temperatury 40 st. Celsiusza, gdyż, jest to jedyny naturalny sposób na zachowanie w produkcie końcowym wszystkich przeciwutleniaczy, witamin, minerałów i dobroczynnych dla skóry kwasów tłuszczowych. Składniki tak przygotowane skutecznie nawilżają skórę, odżywiają ją i rewitalizują- co ważne – każdy typ skóry.
Matarrania używa wielu składników surowych (RAW): m.in. olejki roślinne są tłoczone na zimno dotyczy to :oliwek, migdałów, orzechów laskowych, owoców dzikiej róży, sezamu oraz słonecznika. Ponadto na zimno otrzymujemy również składniki ziołowe. W efekcie tych zabiegów wszystkie wartościowe składniki znajdują się w produkcie finalnym , kosmetyki są najczystsze, naturalne i bardzo, bardzo skuteczne. 
Wszystkie produkty do pielęgnacji ciała a także olejki nawilżające są “surowe” – na każdym produkcie można znaleźć stosowne oznaczenie. Wytwarzając produkt o konsystencji balsamu do ciała-  należy rozpuścić wosk, aby to zrobić konieczne jest zastosowanie wysokiej temperatury- w celu poprawnej emulgacji produktu (temperatura pozwala wtedy połączyć roztopiony wosk z innymi składnikami) – ze względu właśnie na tą procedurę – stosowania wysokiej temperatury produkty te nie kwalifikują się do grona produktów “surowych” (RAW) i nie posiadają stosownego certyfikatu na opakowaniu.

Filozofia “wolniej, ale efektywniej” i składniki KM 0
“Nie śpiesz się, ciesz się tą przyjemnością momentu w którym dbasz o siebie, to jest Twoja chwila!.  Zrób to w najbardziej naturalny sposób jak to tylko możliwe, ze składnikami pochodzącymi prosto z ziemi, tak blisko związanych z Tobą”.

To filozofia działalności firmy Matarrania, kosmetyków nie produkowanych na masową skalę, ale dopieszczanych w każdym calu. Dbamy tutaj o czas, składniki muszą mieć go dostatecznie długo aby w pełni oddać to co najlepsze do finalnego produktu. Nie przyśpieszamy niczego- natura zrobi wszystko co należy ale trzeba dać jej czas, dlatego nie syntetyzujemy procesów, zależy nam na długotrwałej – ale efektywnej absorbcji składników które potem realnie działają na skórę. Surowe minerały, rośliny, olejki i zioła- nasze Babcie już dawno wiedziały, że to jest przepis na sukces. Nie pośpiech, sztuczne dodatki, syntetyczne składniki, wysoka temperatura, dodatki konserwujące… ale odpowiednie dla składników warunki i cierpliwość!
Tak blisko jat to tylko możliwe MATARRANIA realizuje swoją filozofię poprzez pozyskiwanie składników prosto z ziemi, zioła nie są uprawiane w szklarniach, ale zbierane z dzikich wolnych od zanieczyszczeń terenów, dzikie, potężne i aromatyczne rośliny terenów śródziemnomorskich oddają swoją moc do oliwy z oliwek- które to są zbierane z ogrodów oliwnych- to jest klucz do naturalnie pięknej i co najważniejsze zdrowej skóry.  To wszystko trwa… procesy takiej manufaktury kosmetyków są praco- i czasochłonne, dlatego niestety, w zapomnienie odchodzą tego typu metody tworzenia (nie produkcji) kosmetyków.
Dlaczego więc MATARRANIA wybrała filozofię “powoli, ale efektywnie”
Proces tworzenia pojedynczego kosmetyku zaczyna się na dzikich terenach Hiszpanii, łąkach i terenach nie przemysłowych, gdzie ręcznie zbierane są zioła i rośliny, następne zgodnie z starodawnymi metodami, są one zanurzane w oliwie z oliwek na 7, 21 lub 40 dni, i przechowywane z dala od promieni słonecznych w zacienionych pomieszczeniach. Zbieramy dzikie rośliny śródziemnomorskie (co ważne- nie hodujemy ich!- a zbieramy prosto z ziemi z miejsc gdzie występują naturalnie.) Następnie tak jak wspomniane zostało wcześniej zanurzamy je w oliwie z oliwek, w szklanych pojemnikach i chronimy je przed blaskiem słońca.
Przez ten czas, rośliny naturalnie oddają wszystkie najcenniejsze właściwości do ekstraktu oliwy z oliwek.
Cały proces wymaga opieki i czasu , aby uzyskiwać tak wysoką jakość produktu, procesu nie można przyspieszać. Jako, że w Matarranii najważniejsza jest jakość produktów, liczymy się z tym że tworzenie każdego naszego kosmetyku wymaga czasu.
Drugą sprawą jest wchłanialność kosmetyków naturalnych. Przyzwyczajeni jesteśmy do lekkich emulsji, które momentalnie wchłaniają się w skórę, balsamy pod prysznic, pianki, emulsje itp. 
Z kosmetykami MATARRANIA jest nieco inaczej- te produkty potrzebują dłuższego czasu na wchłoniecie się, należy je skutecznie wmasować w skórę okrężnymi ruchami- zaletą takiego sposobu aplikacji jest , bardzo efektywna wydajność produktu oraz idąca za tym długotrwałość działania. Im więcej czasu poświeci się na prawidłowe nałożenie produktu- tym lepsze są efekty.
Daj sobie czas na tą luksusową pielęgnację ciała!
Składniki Km 0, czyli …. “siła lokalnych zasobów”
85% produktów MATARRANIA ma ten wskaźnik równy zero, oznacza to, iż składniki użyte do wytworzenia kosmetyku pochodzą z zasobów naturalnych oddalonych od firmy nie dalej niż 100 km. W praktyce oznacza to realny wpływ na środowisko naturalne- ograniczenie logistyki przewozu produktów transportem samochodowym, ale również wspieranie regionalnej społeczności, pozyskiwanie składników od lokalnych rolników i plantatorów, takie lokalne działanie ma wielki wpływ na zachowanie zrównoważonego rozwoju tak ważnego w dzisiejszych czasach.